Maaşlara ne kadar zam yapılacak?

Milyonlarca memur ve emekli, yarın açıklanacak olan enflasyon verilerini bekliyor. TÜİK’in 3 Temmuz’da haziran ayı enflasyon verisini açıklamasıyla birlikte 2024 yılının ilk 6 ayına ilişkin zam farkı belirlenecek.

Memur ve Emeklilere Ne Kadar Zam Yapılacak?

Uzmanların tahminlerine göre, yılın ilk beş ayındaki enflasyon verisi yüzde 22,72 olarak kesinleşmiş durumda. Haziran ayı enflasyonunun ise Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre yüzde 2,52 oranında çıkması bekleniyor. Bu durumda ilk 6 aylık toplam enflasyon oranı yüzde 25,81 civarında olacak.

SSK ve Bağ-Kur Emeklileri: Yüzde 25,81 oranında zam yapılması bekleniyor. Bu durumda en düşük emekli maaşının 10 bin TL’den 12.581 TL’ye çıkması bekleniyor.

Memur ve Memur Emeklileri: Toplu sözleşme ile belirlenen zam oranı, 2024 yılının ilk yarısı için yüzde 15, ikinci yarısı için yüzde 10 olarak belirlenmişti. Bu kapsamda, memur ve memur emeklilerinin zam oranının yüzde 20,34 civarında olması bekleniyor.

Zam Oranı Eşitlenir mi?

Uzmanlar, bu dönemde memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranlarının eşitlenmesi yönünde bir durumun söz konusu olmayacağını belirtiyorlar.

En Düşük Emekli Maaşı

Yüzde 25,81 oranında bir zam yapılması halinde, en düşük emekli maaşının 10 bin TL’den 12.581 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

3 Temmuz’da saat 10:00’da açıklanacak olan haziran ayı enflasyon verisi, memur ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranını belirleyecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 25,81, memur ve memur emeklileri için ise yüzde 20,34 oranında zam yapılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir