Işıkçılar muhtarların peşini bırakmıyor… Baş ağrıtıyorlar

31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerle ilgili il ve ilçe başkanlıkları için yapılan YSK itirazları ya kabul edildi ya da reddedildi. YSK, şimdi de mahalle muhtarlarının itirazları için mesai yapıyor. Aldıkları maaş ve sosyal haklar nedeniyle rakipleriyle mücadele eden muhtar adaylarından sonuçlara itiraz yağdı.

Bu itirazlara karşı Işıkçılar’a ait yayın organı İhlas Medya Grubu içinde bulunan Türkiye Gazetesi’nden tavır geldi. Muhtarların itirazlarını haberleştiren gazete, spot bölümünde, “Varlık sebepleri tartışma konusu olan muhtarlar, yoğun bir tempodan çıkan YSK’nın başını da ağrıtıyor.” ifadelerini kullandı.

Gazete haberi ise şu şekilde yayınladı;

“Seçimlerin üzerinden bir aylık süre geçmesine rağmen, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bu defa da muhtarlık seçimleri ile ilgili mesai yapmaya başladı. Şu ana kadar yüzlerce başvurunun yapıldığı YSK, her gelen itirazı tek tek dosya bazında inceleyerek karara bağlamak zorunda. Bu sebeple YSK’nın iş yükü de artmış durumda.

RAKİPLERİ BAŞVURUYOR

Başvuruların büyük bölümü muhtar seçilen kişinin rakipleri tarafından yapılan itirazlardan oluşuyor. Bu itirazlarda seçilen muhtarın, seçildiği yerdeki altı ay ikamet etme şartını yerine getirmediği veya adli sicili ile ilgili problemler olduğu gibi gerekçeler sunuluyor. YSK’nın itiraz başvurularını değerlendirmesiyle şu ana kadar 50 civarında muhtarın mazbatasının iptal edildiği, bazıları ile ilgili inceleme sürecinin devam ettiği belirtildi. Muhtarlık seçimlerinin iptal edildiği köy veya mahallelerde 2 Haziran’da seçimler yeniden yapılacak.

HER SEÇİMDE AYNI PROBLEM

Muhtar adayı olmak için seçimler öncesinde herhangi bir başvuru süreci bulunmuyor. İsteyen biri seçim günü bile aday olabiliyor. Bu nedenle, muhtar adayları ile ilgili seçim kurulları tarafından ‘Seçilme yeterliliği olup olmadığı’ konusunda herhangi bir inceleme yapılmıyor. Ancak seçilme yeterliliğine engel olan bir ceza almışsa ve bu adli sicil belgesi ile ortaya çıkıyorsa veya seçildiği yerdeki altı ay ikamet etme şartını yerine getirmediği belirlenen muhtarın mazbatası iptal ediliyor. 2019 mahallî seçimlerinde de aynı problemler yaşanmış, muhtarların başvuru süreçleri ile ilgili kanuni bir düzenleme yapılması gündeme gelmiş, ancak bu konuda bir adım atılamamıştı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir