Haniye’nin Türkiye ziyareti öncesi dikkat çeken Hamas iddiası

İsrail’in 6 aydan uzun süredir katliam yaptığı Gazze’de kontrolü elinde tutan Hamas hareketinin siyasi merkezini Katar’dan başka bir ülkeye taşımayı planladığı bildirildi.

Wall Street Journal’ın haberine göre Hamas, siyasi merkezini taşımak için iki ülkeyle görüşmeler yürütüyor. Hamas, Suriye’de savaşın patlak vermesinin ardından 2012’de merkezini Şam’dan Doha’ya taşımıştı.

Katar, son aylarda İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes ve esir takası görüşmelerine arabuluculuk ediyor. ABD’nin de katıldığı görüşmelerin tıkanması Katar üzerinde baskıyı artırıyor.

HAMAS’A ATEŞKES BASKISI 

Arap kaynaklara göre Katar’daki varlığını tehlikede gören Hamas’ın yeni merkez olarak değerlendirdiği ülkelerden biri Körfez ülkesi Umman.

Bir süredir gündemde olan haberlere göre İsrail’le görüşmelere arabuluculuk yapan Katarlı ve Mısırlı yetkililer, Hamas’a şartlarını yumuşatması için baskı yapıyor.

Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman el Sani, İsrail ve Hamas arasındaki arabuluculuk rolünü gözden geçirdiklerini ve ülkesinin baskılarla karşı karşıya olduğunu söylemişti.

Hamas’ın “terör örgütü” olarak görüldüğü ABD’deki birçok senatör, Katar’dan Hamas’la siyasi bağları koparmasını istiyor. İsrail’in de Katar’ın Hamas’a yeterince baskı kurmamasından rahatsız olduğu belirtiliyor.

HANİYE, TÜRKİYE’YE GELİYOR

Hamas yönetiminin Ankara’yla yakın ilişkileri ve Türkiye’deki varlığı da son dönemde sık sık gündeme geliyor. 

Hamas’ın siyasi lideri İsmail Haniye’nin, bugün İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi bekleniyor.

BBC’nin haberine göre görüşmede, ateşkes için atılacak adımların yanı sıra Hamas ile El Fetih arasında uzlaşmanın sağlanması konusu da ele alınacak. Türkiye son dönemde Katar ile birlikte her iki konuda sürecin ilerletilmesi için çaba gösteriyor.

Erdoğan, 17 Nisan’da AKP Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, İsrail saldırılarında çocuklarını ve torunlarını kaybeden Haniye ile telefonda görüştüğünü söylemiş, Hamas’ı Kuvayı Milliye’ye benzeterek Haniye için “Filistin davasının lideri” ifadesini kullanmıştı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir